ROZBORY KNIH

Zabiják - rozbor

Émile Zola


O autorovi

Francouzský naturalistický spisovatel narozený, který žil v letech 1840 až 1902.Snažil se zachytit přirozené chování člověka se všemi pudy, vrozenými sklony a dispozicemi.

Další díla:

O díle

Postavy

Gervaisa

– původně velice pracovitá a svědomitá žena, jakoby nepatřící mezi nejnižší vrstvy pařížského lidu, postupně je životem bita za svou velkou toleranci k manželovi a životem je zkažená a dohnaná k bídě, svou morálku, pracovitost i ideály ztrácí

Lantier

– Gervaisin muž, její charakter již od počátku románu evidentně kazí, prohrává Gervaisiny peníze, prodává jejich společný majetek, pouze se přiživuje na cizím majetku a sám odmítá pracovat.

Coupeau

– Gervaisin manžel po Lantierovi, v počátku se jeví jako ideální muž, taktéž ne příliš zkažený nejnižší vrstvou společnosti, poctivě pracující… Pracuje jako klempíř a způsobí si pracovní úraz. Gervaisa do jeho uzdravení investovala úspory, Coupeaovi se ale po uzdravení nechtělo pracovat a začal pít. Zemřel nakonec v léčebně.

Goujet

– další muž v Gervaisině životě, zdá se, že je do Gervaisi beznadějně zamilovaný – snaží se jí pomáhat, nezištně jí půjčuje peníze apod., tato láska však zůstane pouze platonická.

Nana

– Dcera Gervaisy, zkažená společností a vrstvami ve kterých se pohybuje, vydělává si na život prostitucí, poflakuje se po hostincích a mužům se nabízí za útratu.